#3 Fotowoltaika - co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie niesłabnącą popularnością cieszy się energia odnawialna. Tak naprawdę należałoby się jednak zastanowić, co wpływa na duże zainteresowanie energią fotowoltaiczną, postaramy się tu odpowiedzieć na kilka prostych pytań związanych z tym zagadnieniem. 

 

Aby w pełni zrozumieć zagadnienie należy zastanowić się nad tym jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika, jako odnawialne źródło energii produkujące prąd z promieni słonecznych nie wpływa negatywnie na środowisko. 

  • Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosta, polega one na tym, że ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną.
  • Promienie słoneczne są pochłaniane przez krzem i wybijają elektrony ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu.
  • Po zastosowaniu odpowiednich złącz i urządzeń możliwe jest połączenie tego ruchu z przepływem elektronów w sieci elektrycznej.

W dobie szeroko pojętej ekologii rozwiązanie takie jest bardzo korzystne dla środowiska, nie powoduje wzrostu emisji dwutlenku węgla czy niebezpiecznych dla organizmu siarczanów.

Dodatkowym i bardzo znaczącym elementem jest możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na energię kupowaną od dostawców a tym samym zmniejszenie kosztów rachunków za prąd. 

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać dla siebie?

Wyprodukowana energia z paneli fotowoltaicznych może być w całości wykorzystana na potrzeby własne, zgromadzona w odpowiednich akumulatorach lub odsyłana do sieci.

Ze względu na sposób wykorzystania energii z paneli wyróżniamy dwa podstawowe typy instalacji fotowoltaicznych. Instalacje typu "On - grid" oraz "Off - grid".

Czym różnią się te dwie instalacje opisze w dalszej części?

"On-grid"

Instalacje typu "On-grid" są to instalacje podłączone do sieci, użytkownicy mogą na bieżąco korzystać z energii wyprodukowanej przez zestaw fotowoltaiczny a nadwyżka wyprodukowana przez panele jest odprowadzana.

Rozwiązanie takie jest optymalne gdyż nadwyżki są odsprzedawane do sieci, co pozwala na pozyskanie dodatkowych oszczędności, dodatkowo w przypadku  dużego zapotrzebowania na energię możemy ja pobrać z sieci, co zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, oczywiście takie rozwiązanie ma też swoje minusy.

Jeśli sieć energetyczna nie działa nasze panele, pomimo, iż produkują energię  nie zasilają urządzeń domowych, ma to na celu ochronę ewentualnych osób pracujących przy liniach zasilających - urządzenie odpowiedzialne za takie działanie to inwerter, o czym będzie można poczytać w osobnym wpisie. 

"Off-grid"

Drugim systemem, z jakim można się zetknąć przy energii fotowoltaicznej są instalacje "Off-grid", w odróżnieniu od pierwszej ta instalacje nie jest podpięta do sieci i nie jest możliwe odsprzedawanie energii.

Czy takie rozwiązanie jest gorsze? Zaraz się przekonamy.

Instalacje typu "Off-grid" stosuje się w miejscach gdzie dostęp do linii energetycznej jest utrudniony, lub chcemy mieć niezależne źródło zasilania.

Energia wyprodukowana w systemie "Off-grid" magazynowana jest w specjalnych akumulatorach, które gromadzą prąd na nasze potrzeby i możemy ją wykorzystać w dowolnym czasie, oczywiście pojemność akumulatorów jest ograniczona i zależy głównie od mocy zestawu fotowoltaicznego.

I tu pojawia się pytanie kolejne.

 

 

Jaki rozmiar instalacji wybrać?

Panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1-1,8 m² i moc nominalną wahającą się w przedziale 200 – 300 Wat. By zapewnić energię elektryczną dla domu jednorodzinnego potrzeba kilkanaście takich paneli, wszystko jest uzależnione od nasłonecznienia danej okolicy.

Szczegółowe obliczenie powierzchni warto oprzeć o dane zużycia prądu i mocy paneli.

Przed zakupem warto poradzić się odpowiedniego doradcy, który pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania. 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda metoda ma swoje zalety, które będą miały różne znaczenie dla różnych inwestorów, dlatego każdą inwestycję należy rozpatrywać indywidualnie.

Co więcej, nie wszystkie metody dostępne są w każdym kraju czy regionie, dlatego warto zorientować się, jakie są najlepsze dostępne warunki fotowoltaiki dla danej lokalizacji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony